Ünlü Teknoloji Firmalarının Marka Hikayeleri

Ünli Teknoloji Firmaları Marka İsimlerini Nasıl Belirledi

Hangi sektörde yer alırsa alsın, bir işletmenin sahip olduğu en önemli özelliklerden biri de marka ismidir. Çünkü işletmeyi temsil eden ve onun bilinirliğini sağlayan en önemli unsurun işletmenin marka ismi olduğu söylenir. Bu isim, ürünü ve işletmeyi ifade edecek sloganı da belirlemeye yardımcı olur. Bu nedenle marka isimleri firmalar için son derece önemli.

Önde gelen teknoloji firmalarının da marka isimlerine dair birbirinden farklı hikayeleri var. Dünya çapında bilinen ve tercih edilen bu markaların hikayelerine gelin yakından bakalım…

SONY

Teknoloji devi Sony’nin Latin kökenli kelimeler ve İngilizce aksanlar arasında geçen, değişik bir hikayesi var. 1946 yılında Tokyo Telecommunications Engineering Corporation olarak kurulan ve Totsuko olarak kısaca adlandırılan şirket, 1950’ye geldiklerinde ticari tescilini gerçekleştirmek istediğinde sorunlarla karşılaşır. Ardından Latince kelimelerle yola çıkarak; Latincede ses anlamına gelen “Sonus” ve başarılı girişimci anlamında kullanılan “Sonny” kelimeleri üzerine yoğunlaşılır. En sonunda bu iki kelime birleşir ve Sony ortaya çıkar.

 

GOOGLE

10^100’ün devasa sayı olarak googol diye adlandırılması, Sergey Brin ve Larry Page’in şirketleri için bu ifadeyi düşünmesine neden olur. Çünkü bir arama motoru olarak, devasa bir içerik öngörürler ve bunu ifade edebilecek bir isim olarak googol’u seçerler. Ancak bir yazım hatası, bugüne kadar gelen serüveni ve dünyanın en iyi bilinen markalarından birini ortaya çıkarır. Sonuç olarak o artık Google’dır.

 

SPOTIFY

İsveç kökenli Spotify’ın ilginç bir isim hikayesi var. Kurucuları Daniel Ek ve Martin Lorentzon, bir gün şirketleri için isim düşünürlerken, karşılıklı birkaç öneride bulunurlar. Bu sırada birinin ortaya attığı ismin, diğeri tarafından “Spotify” olarak anlaşılması sonucu, şirketin ismine karar verilir.
Daha sonra arama motoru araştırmalarında böyle bir ismin kullanılmadığını gören ortaklar, Spotify’da karar kılarlar. Ancak, bu hikayenin basit bulunması sonucu ortaya atılan başka hikayelere göre ismin “spot” ve “identify” kelimelerinin birleşiminden ortaya çıktığı da söyleniyor.

NOKIA

Finlandiya’nın Tammerkoski kanalının bulunduğu bölgede orman sanayi işletmesi olarak çalışma hayatına başlayan şirket, daha sonra Nokia yakınlarında bir yerde faaliyet göstermeye devam eder ve ismini bu yerden alır. Şirketin bugünkü teknoloji seviyesine ulaşması zaman almış olabilir ancak Nokia ismi günümüzde en çok bilinen markalar arasında bulunuyor.

 

ASUS

Asus, Acer’ın dört ortağı tarafından kuruldu. Bu noktada, belki tahmin edebileceğiniz üzere, Yunan mitolojisinde geçen Pegasus’tan ilham alındı. Kurucular, güçlü ve savaşçı ruhu olan fantastik bu kahramanın markayı yansıtacağına inandıklarını belirtiyor.

 

 

LENOVO

Lenovo olarak bildiğimiz şirketin adı 1984 yılında ilk olarak Chinese Academy of Sciences Computer Technology Research Institute New Technology Development Company olarak belirlendi. Ancak, bu uzun marka ismi 2003 yılında, “legend”dan (efsane) yola çıkarak ve Latince yeni anlamına gelen “novo” ile birleşerek bugünkü Lenovo halini aldı.

 

AMAZON

Amazon’un adı, ilk başta Cadabra olarak düşünüldü. Hatta ilk kez bu isim altında kuruldu. Ancak Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketini çevrimiçi hizmete sokacağı zaman alan adını Amazon olarak aldı. Amazon adının seçilmesinin nedeni de Amazon Nehri’nin dünyanın en uzun nehri olması. Bezos’un, Cadabra’yı Amazon’a çevirmesindeki en büyük etkenlerden biri de cadaver (kadavra) olarak algılanabileceği düşüncesi.

 

SAMSUNG

Samsung’un ilk iş alanının sebze, meyve, kurutulmuş balık ve noodle üzerine olduğunu biliyor muydunuz? İçerik olarak ilk etapta teknolojinin çok dışında olan şirket, iyi ki adını yiyecek sektöründen seçmemiş diye düşündürüyor. Çünkü Samsung Kore diline göre “üç yıldız” anlamına geliyor. Gerçekten de daha sonra yıldızı parlayan ve yiyecek sektörünü geride bırakıp, özellikle akıllı telefonlarıyla öne çıkan Samsung, 1993’ten beri şu an bildiğimiz logosunu kullanıyor.

 

 

LG

İlk olarak GoldStar adıyla kurulan LG, Kore Savaşı’ndan sonra elektronik araç üretimini durdurdu. Daha sonra kardeş şirketi Lak-Hui (Lucky – şanslı) bu görevi devralıp, Lucky GoldStar’ı hizmete soktu. Fakat bugün değişen ismiyle LG, Life’s Good (Hayat Güzel) olarak biliniyor.

 

YAHOO

Yahoo her ne kadar bir sevinç nidası olarak bilinse de aslında anlamı tam olarak bu değil. Bu isim aslında “Yet Another Hierarchical Officious Oracle”ın bir kısalması.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir