Reklam Sektörünü Bitiren 2 Faktör

1.Fahiş Fiyat politikası…
– Fiyatlara grafik tasarım eklemeyen matbaacılar
– Yeni heyecanlı grafikerler
2.Reklamcı/Matbaa/Ajanslara aynı fiyat, normal müşteriye de aynı fiyat çeken organize matbaalar – sanal matbaalar.

1.Fahiş Fiyat politikası…

Fiyatlara grafik tasarım eklemeyen matbaacılar: Yapılan en büyük hatadır. Yeni matbaacılarda bu bakış açısı çok yok ama biraz eski matbaacılarda malesef grafik tasarım’a saygı duyulmaması ve önem verilmemesi yüzünden bu durum söz konusudur. 1 tane grafikerim var nasıl olsa her işi yapıyor, maaşını veriyorum diyip müşteriye yapılan her işte verilen fiyatlara grafik tasarım bedelinin yansıtılmaması hem matbaa/baskı sektörüne zarar, hem grafik tasarım sektörüne zarar verir.
Bir tarafta sadece kartvizitin tasarımından para kazanan grafik tasarımcılar var, bir tarafta kartvizite hiç tasarım bedeli yansıtmayan (nasıl olsa hazır şablon kullanılıyor düşüncesiyle) matbaalar var. Hazır şablon bile olsa, kartvizitte en ufak bilgilerin bile değiştirilmesi bir zaman bir mesai alıyor. Yine yanlış yapılan strateji ile vakit’in ve emeğin nakit olduğu unutuluyor…
Baskı fiyatlarına grafik tasarım bedeli de eklenmelidir.

Yeni Grafikerler: Matbaa/Baskı sektörüne giren herkes ya da Grafik Tasarım sektörüne giren herkes bu yollardan geçmiştir, geçmek zorundadır. Hepimiz çırak, öğrenci, çaylak olduk. Evimizde bilgisayara programı yükleyip, birşeyler yapmaya çalıştık hazır şablonlar üzerinden yürüdük vs. Grafik tasarımı, kartvizit, broşür, katalog tasarlamayı öğrendik. Bu gençlerimizin yaptığı en büyük hata ÇOK DÜŞÜK FİYATLAR. Yapmayın. Neredeyse bedavaya iş yapıyorsunuz yapmayın. İlerde çok zararını görürsünüz.
5 liraya logo yapanı gördü bu gözler. Para kazanacağım diye 40 tl maliyetindeki kartviziti 45 tl’ye satanı gördü bu gözler. Acemilik, çıraklık, öğrencilik heyecanıyla nolcak harçlık diyip çok düşük kârlar ile iş yapmak demek, bu sektörün boynuna ipi geçirip sandalyeyi alttan çekmek demek. Grafik tasarım sektöründe saygı görmek istiyorsanız, bu sektörün prestijini düşürmeyin. Unutmayın ki siz de ilerde dükkan açacaksınız, şirketleşeceksiniz ve geminizi yürütmeye çalışacaksınız.

2.Reklamcı/Matbaa/Ajanslara aynı fiyat, normal müşteriye de aynı fiyat çeken organize matbaalar – sanal matbaalar

Organize matbaalar ve (son yıllarda çoğalmaya başlayan) sanal matbaa platformları sektörümüzü güçlendiriyor, piyasayı canlandırıyor. Fakat aynı zamanda edinilen yanlış politikalar piyasayı bitiriyorda.
Bunun tek bir nedeni var;

  • Reklamcı/ajans/matbaa’ya aynı fiyat verilmesi.
  • Resmi olmayan reklamcılar (bizim dilimizde: Çantacılar) ve yeni başlayan grafik tasarımcılar (yani öğrenciler)’a aynı fiyat verilmesi.
  • Dışardan normal müşteriye aynı fiyat verilmesi.

(Aynı fiyat verilmiyor demesin kimse, tecrübe ile sabitlendi. Aynı fiyat olmasa da çok komik 5-10 tl’lik fark var rakamlarda.)

Neden Yanlış Fiyat Politikaları?
Ülkenin genelinde olduğu gibi “denetim” sorunu. Matbaa reklam sektörünü, bu piyasayı denetleyen bir kurum ve kuruluş yok. Büyük matbaa ve platformlarda kimin resmi dükkanı olan reklam şirketi, kimin çantacı, kimin reklamcı olduğunu kestiremiyor.
Önüne gelen ben reklamcıyım diyip organize matbaalarda hesap açabiliyor, sanal matbaa platformlarında profil oluşturup düşük fiyatlara baskı yaptırabiliyor.

Ne yapılması gerekiyor?
Çok zor değil. Büyük matbaaların ve sanal baskı platformlarının 3 müşteri potansiyeli ve fiyat politikası olacak.
1.Vergi veren, stopaj ödeyen, işçi çalıştıran yani vergi levhası olan Matbaa/Reklamcı/Ajans’lara yine uygun fiyat verilsin.
2.Resmi dükkanı olmayan (çantacı) reklamcılara ve yeni başlayan grafik tasarımcılara bi tık üsttte fiyat verilsin.
3.Normal müşteriye normal verilmesi gereken fiyat verilsin.

– Matbaa/Reklamcı/Ajans’ta kazansın…
– Çantacılarda kazansın dükkan açsın büyüsün. Yeni iş öğrenen kardeşlerde (hepimiz bu yollardan geçtik) kazansın, öğrenci de kazansın piyasayı öğrensin…
– Organize büyük matbaalarda kazansın… Sanal Online Matbaa Baskı platformları siteleri de kazansın…

Bakın gerçekten yaşanmış. Organize matbaalar tarafından:
Reklamcıya 1200 tl’lik maliyete sahip bir cepli dosyanın, müşteriye 1230 tl fiyat verildiğini canlı canlı gördü bu gözler.

Birbirimizi, yine biz kurtaracağız. Bu denizde büyük balıkta, küçük balıkta önemli. Küçük balıklar hatta planktonlar büyük balıklardan beslenecek, büyük balıklar küçük balıklardan beslenecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir