Enflasyon Reklam/Grafik Tasarım Sektörünü Neden Etkiledi?

Ülkemizde yapılan en büyük hata; en ufak bir kriz yada bütçe düşüklüğü durumunda ilk kısılan alanın REKLAM & PAZARLAMA olmasıdır.
Bunu çok büyük şirketler bile yapıyor.
Yahudilerin ünlü felsefesini hatırlamakta fayda var: büyümek istiyorsan önce reklama para harcayacaksın, en son reklamdan kısacaksın.
Hal böyle olunca ülke olarak en ufak bir krizde, en ufak bir döviz dalgalanmasında yada en ufak bir piyasa suskunluğunda sektör farketmeksizin birçok firma reklam ve pazarlama bütçesini düşürüyor, hatta bırakıyor.
Büyük hata.

Peki “zaten kriz var, para yok, batmamak için savaşıyoruz bu haldeyken reklama nasıl para ayırayım?”
Reklama yatıracağınız parayı yatırım olarak değilde zaruri maliyet yada zorunlu gider olarak görürseniz bu bakış açısından kurtulursunuz. Çalıştırdığınız, maaşını ödemek zorunda olduğunuz bir işçi gibi düşünün.
Bu demek değildir piyasada iş yoksa elinizde kalan tüm parayı reklama yatırın. Stratejiler geliştirin, düşük maliyetlerle reklamlara kafa yorun. Profesyonel destek alın sosyal medyada kendinizi yoğunlaştırın. Piyasada işlerin olmaması, işlerin durgun olmasını fırsata çevirin. Buna vaktiniz varken, bu vakti nakte çevirin. Reklam ve Pazarlama’ya kafa yorun.

Bir yorumcumuzdan gelen nokta atış bir yorum: “Reklamdan tasarruf etmek zamanı durdurmak için saatin pilini çıkarmaya benzer”

Diğer yazımız olan “Enflasyon Matbaa/Baskı Sektörünü Neden Etkiledi?”yi okumak için tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir