Enflasyon Matbaa/Baskı Sektörünü Neden Etkiledi?

KAĞIT. Evet kağıt. Ekonomik sürecin sancılı olduğu dönemlerde müşterilerimize enflasyonun ve doların kağıtla ne alakasını anlatmaktan dilimizde tüy bitmişti.
Öncelikle şöyle; kağıdın hammaddesinin (ağaç yaa nolcak diyip geçmeyin) çok büyük bir kısmı yurtdışından geliyor. Hatta çoğu kağıt yurt dışından ithal ediliyor. Matbaa sektörünün %90’ı kağıt. En ufak bir broşür bile bastırmaya kalksanız %90 maliyeti kağıttır. Durum bu iken en ufak bir dolar yükselişi, kağıt fiyatlarının anında etkiliyor. Kdv’siyle beraber kağıt maliyetleri uçup gidiyor. En ufak işler için bile verilen fiyatlar, ertesi hafta zarar ettirebiliyor. Kağıt stoklama bir yere kadar kurtarabiliyor durumu.
2018 Ağustos’unda başlayan, doların bir anda 4,5 tl’lerden 6-7 tl’lere gelmesi matbaa sektörünü o kadar çok etkiledi ki, iflas eden büyük matbaalar vardı. Kurların çok hareketli ve yüksek olduğu zamanlar bu ülkede kağıtçıların %95’i kağıt veremedi. Parasıyla matbaaya iş yaptırmak isteyen bile yaptıramadı çünkü ortada kağıt yoktu.
Baskı malzemeleri ve boya sektörü de tabi ki bu etkileşime dahil. Bu arada aynı durum dijital baskı sektörü için de geçerli. Malesef dijital baskı fiyatları da bu dalgalanmalardan çok etkilendi, çünkü folyo, branda vb malzemelerde yurt dışından ithal. Hatta malzeme ve boya maliyetleri daha yüksek olabiliyor dijital baskı da.
Şuanda ikiye katlanan kağıt maliyetlerini kabullenmiş bir matbaa/baskı sektörü hakim. Mecbur.
Batan battı, iflas veren verdi, herkes kendi yağında kavrulmaya devam ediyor…

Diğer yazımız olan “Enflasyon Reklam/Grafik Tasarım Sektörünü Neden Etkiledi?”yi okumak için tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir